Вгору
    Онлайн трансляція
    Програма передач

    Останні відео

    Назад до програми передач

    Попередні випуски

    Результати пошуку

    Нові очікувані тарифи на світло, які збирається ввести уряд, – скільки заплатять українці?

    3 Серпня 2021 , 11:39 Поділитися

    Уже кілька місяців поспіль поширюється інформація про те, що уряд збирається ввести диференційовані тарифи на електроенергію. Платити абоненти будуть по-різному, в залежності від обсягів споживання, але не за старою схемою, яка діяла раніше. На минулому засіданні Кабмін продовжив дію нинішнього тарифу (1 грн 68 коп - прим. ред.), але проанонсував, що нова схема оплати буде розроблена і оприлюднена незабаром. Про майбутні зміни оплати говорили експерти на базі інформагентства «Голос.юа».

    На думку директора аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» Олександра Сергієнка, зміни торкнуться абсолютно кожної сім'ї і кожного абонента. Адже, може ще не все мають газ, але електрика є у переважної більшості. Але, на його думку, така ініціатива є нераціональною і суперечить логічним правилам роботи ринку. Адже, той, хто купує більше (так би мовити оптом) зазвичай платить менше. «Це чергова спроба уряду вирішити свої проблеми за рахунок середнього класу. За їхньою логікою, хто більше споживає електроенергії, той повинен заплатити більше. Це напряму суперечить європейській практиці і взагалі логіці роботи ринку. При оптовій купівлі товару твоя ціна повинна бути нижче, ніж в роздріб. І це працює у всій Європі. Там диференціація прямо протилежна - чим більше ти купуєш електроенергії, тим менше ти платиш».

    До слова, стала відома цінова політика на оплату електроенергії, яку хоче затвердити Кабмін: 1,2 грн до 100 КВт \ годин, 1,68 грн до 200 КВт \ годин, 2,4 грн до 300 КВт \ годин.

    «Влада, скасувавши стару диференціацію і перші пільгові 100 КВт \ годин на початку цього року, зробили кардинальну помилку. Фактично вони не подбали про малозабезпечені верстви населення, яких зараз близько 40%, які як раз і споживають менше ста кіловат електроенергії», - вважає Ігор Чаленко, глава Центру аналізу та стратегій. На його думку, зараз ця диференціація - спроба привести тариф на електроенергію до 3,5 грн. Або просто підвищивши тариф поетапно за кілька років, або вводячи таке розмежування. Також, за словами експерта, споживачі, які «накручують» більше 300 КВт, при такій диференціації отримають платіжки на 20% і вище, ніж мають на сьогодні. Крім того невідомими залишаються питання оплати електрики для промисловості.

    Христина Ненно, експерт в сфері ЖКГ, припустила, що при збільшенні платіжок українці можуть «пожертвувати» оплатою інших видів комунальних послуг, наприклад - водопостачанням. Таким чином борги накопичуватимуться там. Адже водопостачання обмежити і припинити в нашій країні не можуть, на відміну від електроенергії, яку можуть «відрізати» за несплату. Адже в структурі боргів частка електроенергії всього лише 10%, а значить люди реально бояться відключення. Також Христина Ненно вважає, що невдоволення в суспільстві через підвищення дуже високе, тому що населення просто ставлять перед фактом, не пояснюючи, на що держава збирається витратити ці гроші - можливо це якась модернізація: «А також ось в ці щомісячні відстрочки грають - може підвищимо, а може і ні. Ось це тримає всіх людей в напрузі з питанням, а що буде далі».

    Також експерти обговорили, що влада збирається знизити соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, які застосовуються при розрахунку субсидій, який встановили на час локдаунов. Хоча, за розрахунками епідеміологів, насувається нова хвиля ковіда. Також обговорили постанову Мінсоцполітики про перевірки тих, хто отримує адресну матеріальну допомогу у вигляді субсидій. Експерти висловили сумніви з приводу того, якким чином комісія повинна оцінювати рівень добробуту громадян і чи варто знижувати соціальні норми споживання одержувачів субсидій при диференціації платіжок за електрику, що призведе до їх збільшення.

    Теги
    • #світло
    • #тариф